331 դիտում, 1 ժամ առաջ - 2026-02-20 19:48
Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Տ. Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի գործով դատական նիստում դատավոր Դավիթ Դաբաղյանը հայտարարեց, այսօր լսելու են ապացույցների հետազոտան ծավալի վերաբերյալ առաջարկներ։ Մեղադրող դատախազն ասաց՝ առաջարկում է հետազոտել վարույթի հիմքում ընկած ապացույցները, հարցաքննել տուժողներին, ապա մեղադրյալներին։
Այս գործով տուժող են ճանաչված կարգալույծ արված քահանաներ Ստեփան Ստեփանյանն ու Արամայիս Թախմազյանը։
Պաշտպան Արա Զոհրաբյանը նշեց, որ այս գործը մեծ հնչեղություն ստացավ, քանի որ թեմի շատ քահանաներ բերման ենթարկվեցին ՔԿ, մի քանի քահանաների տեղն էլ տևական ժամանակ անհայտ էր, նրանց գտնվելու մասին տեղեկացել են ՄԻՊ-ից։
Զոհրաբյանն ասաց՝ պահանջում են թեմի առաջնորդների հարցաքննությունների, տուժողների հետ առերեսումների արձանագրությունները, տեսաձայնագրություննը, որոնք այս գործում ներառված չեն։
«Այն, որ ադ ապացույցներն իմ վստահորդի օգտին են, այն, որ այդ ապացույցները դիտավորյալ այս գործում ներառված չեն, փաստ է»,-ասաց Զոհրաբյանն ու միջնորդեց, որ դրանք ներառվեն գործում, քանի որ ռեսուրս է ծախսվել, քննիչին ախատավարձ է տվել, որ նա հարցաքննություն է իրականանի, առերեսում անի, հետո դրանք տեղափոխի դատավորի սեղանին։
Նա հիշեցրեց, որ Քրեական օրենսգիրքը քրեական վարույթից ապացույց թաքցնելը  որակում է որպես հանցագործություն։
Դատավորը բավարարեց պաշտպանների միջնորդությունը՝ ՔԿ-ից պահանջելով գործին վերաբերելի ապացույցները։
Պաշտպան Արա Զոհրաբյանը միջնորդություն ներկայացրեց, որ դատավորը թույլ տա Սրբազանին կիրակի օրերին, եկեղեցական տոներին մասնակցել սուրբ և անմահ պատարագներին, ինչպես նաև, թույլ տալ, որ Սրբազանին այցելեն եղբորդ որդիներն ու կինը, թույլ տալ, որ Սրբազանն այցելի  ատամնաբուժարան; Մեղադրողը դեմ էր միջնորդությանը՝ այն գնահատելով, որպես խափանման միջոցի փոփոխություն։ Դատախազի գնահատմամբ սա կլինի Սրբազանի նկատմամբ վարչական վերահսկողության սահմանում։ Հիշեցնենք, որ Մկրտիչ Սրբազանի նկատմամբ ընտրված է տնային կալանք։
Դատավորը միջնորդությունը բավարարեց մասնակի, թույլ տվեց, որ ուղեկցողների ուղեկցությամբ Մկրտիչ Սրբազանն այցելի ատամնաբույժի, իսկ մյուս միջնորդություններին կանդրադառնա հաջորդ նիստին։ Հաջորդ նիստը նշանակվեց մարտի 17-ին։