565 դիտում, 1 ժամ առաջ - 2026-02-18 09:58
Նա 2012 թ. հանցավոր ռեժիմի ներքո և անձնական ռիսկի գնով շրջադարձային պահ բերեց երկրի կյանքում. Կոբախիձեի շնորհավորանքը Իվիանիշվիլու ծննդյան 70-ամյակի առթիվ
Վրաստանի վարչապես Իրակլի Կոբախիձեն շնորհավորական ուղերձ է հղել Բիձինա Իվանիշվիլու 70-ամյակի կապակցությամբ։ Ստորև ներկայացնում ենք շնորհավորական ուղերձն ամբողջությամբ․
«Շնորհավորում եմ պարոն Բիձինա Իվանիշվիլիին ծննդյան 70-ամյակի կապակցությամբ։
Նրա դերը մեր երկրի նորագույն պատմության մեջ անփոխարինելի է։ Վրաստանի համար բացառիկ դժվարին ժամանակաշրջանում, երբ ոտնահարվում էին ժողովրդավարությունը, օրենքի գերակայությունը, մարդու արժանապատվությունը, բիզնեսի ազատությունը, սեփականության իրավունքը, լրատվամիջոցների ազատությունը և այլ գերագույն արժեքներ, երբ դրսից վերահսկվող կառավարությունը մշտական ​​սպառնալիք էր ներկայացնում երկրի անվտանգության համար, Բիձինա Իվանիշվիլին շրջադարձային պահ բերեց երկրի և պետության կյանքում։ Վրաստանում հաստատվեցին ժողովրդավարություն և օրենքի գերակայություն, վերականգնվեցին բիզնեսի ազատությունը և լրատվամիջոցների բազմակարծությունը, իշխանության եկավ անկախության վերականգնումից հետո առաջին կառավարությունը, որի օրոք երկիրը պատերազմ չունեցավ, երկրի տնտեսությունն ու բյուջեն քառապատկվեցին, Վրաստանը վերականգնեց անկախությունն ու պետական ​​ինքնիշխանությունը։
2012 թվականին, հանցավոր ռեժիմի ներքո, մի մարդ, որն ուներ շատ բան կորցնելու, մեծ անձնական ռիսկի գնով, շրջադարձային պահ բերեց երկրի կյանքում։ Նա մի կողմ դրեց իր անձնական անվտանգությունն ու բարեկեցությունը և, բառացիորեն, մի կողմ դրեց իրեն՝ Վրաստանը օտարերկրյա գործակալության հանցավոր կառավարումից փրկելու համար։ Միայն այն մարդը, ով հատկապես սիրահարված էր իր հայրենիքին, կարող էր նման քայլի դիմել։
Հայրենասիրության հետ մեկտեղ, դրսից աջակցվող հանցավոր ռեժիմի փոփոխությունը պահանջում էր հատուկ իմաստություն և խելք։ 2011 թվականին ոչ ոք չէր հավատում, որ ռեժիմի փոփոխությունը ընտրությունների միջոցով հնարավոր է ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության լիակատար խախտման պայմաններում։ Սակայն այն, ինչ բոլորը անհնար էին համարում, Բիձինա Իվանիշվիլին հնարավոր դարձրեց գրոսմայստերական հաշվարկներով և քայլերով։
Ճիշտ նույն ակնառու հայրենիքի սերն ու իմաստությունը պահանջվեց 2022 թվականից հետո Վրաստանը փրկելու այն իրադարձությունների զարգացումից, որոնք գոյաբանական խնդիրներ ստեղծեցին Ուկրաինայի համար։ Այս դեպքում նույնպես մեր երկրի և անձամբ Բիձինա Իվանիշվիլիի վրա գործադրվող խիստ ճնշմանն ու շանտաժին դիմակայելը պահանջում էր, մի կողմից, հայրենիքի նկատմամբ հատուկ սեր և նվիրվածություն, իսկ մյուս կողմից՝ ակնառու իմաստություն և խելք։ Այն փաստը, որ ամենադժվար ժամանակահատվածում՝ վերջին 4 տարիների ընթացքում, Վրաստանը պահպանել է խաղաղությունը, շարունակել է արագ տնտեսական աճը և հիմնարար կերպով ամրապնդել իր անկախությունն ու ինքնիշխանությունը, հենց պարոն Բիձինա Իվանիշվիլիի շնորհիվ է։
Բիձինա Իվանիշվիլին վրացական քաղաքականության մեջ ձևավորեց համբերատար աշխատանքի մշակույթ, որի բացակայությունը մեր երկրին ստիպեց բազմաթիվ սխալներ թույլ տալ անկախության վերականգնումից հետո։ Վստահ եմ, որ Բիձինա Իվանիշվիլիի ղեկավարությամբ իշխող թիմը կշարունակի մեծ հաջողությունների հասնել՝ ի շահ Վրաստանի։
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ պարոն Բիձինա Իվանիշվիլիին տարեդարձի կապակցությամբ և մաղթում նրան երկարակեցություն և բոլոր նպատակների իրականացում»։